Kalzip

 Hliník – lehký, moderní a vysoce kvalitní

image008
BMW Centrála firmy Lipsko, Německo

Podívejte se na fakta o hliníku a objevte vlastnosti nejhojnějšího kovu v zemské kůře. Hliník je, ideálním materiálem pro stavebnictví – funkční, trvanlivý a vizuálně atraktivní.
Hliník je třetí nejhojnější kov v zemské kůře a při současné rychlosti jeho užívání (přičemž se nebere v úvahu skutečnost, že více než 96% hliníku je recyklováno) vydrží dosud známé zásoby hliníku po několik set let. Hliník byl objeven v roce 1808 sirem Humphrey Davy a jedná se tak o poměrně mladý kov v porovnání s ostatními „klasickými“ materiály. V roce 1855 byla poprvé vystavena hliníková tyč na pařížské výstavě a v roce 1886 byly vydány patenty pro jeho průmyslovou těžbu.

image009
Eros, Piccadilly Circus, Londýn, Velká Británie

Socha Erose na Piccadilly Circus v Londýně je z roku 1893 a jedná se jeden z prvních příkladů toho, jak by mohl být hliník zpracováván. Dalším příkladem je kostel San Giacchino v Římě, který byl postaven v roce 1897. Hliníkové plechy, kterými je střecha pokryta, jsou dodnes stále ve výborném stavu – to dokazuje, že hliník má výjimečné vlastnosti při odolávání povětrnostním vlivům a dlouhou životnost.

image010
Southern Cross Station, Melbourne, Austrálie

Hliník jako stavební materiál – funkční, trvanlivý a
esteticky atraktivní

Ve stavebnictví se hliník často používá pro fasádní pláště a střešních krytiny. Rozhodnutí o použití hliníku je založeno na ekonomických, estetických a funkčních hlediscích. Letiště, nádraží, sportovní areály až po stylové rezidenční nemovitosti – mnoho z těchto budov bylo schopno odhalit svou pravou „osobnost“ jen díky použití hliníku.

Materiálové charakteristiky, které jsou důležité pro stavebnictví – Sedm dobrých důvodů pro volbu hliníku:

1. Lehký: to znamená, lehké nosné konstrukce a také vysoký stupeň prefabrikace komponent. Může být snadno manipulován přímo na stavbě bez nutnosti použití velkých zdvihacích zařízení.

2. Odolnost proti korozi: slitiny dělané „na míru“ ještě vylepšují vynikající odolnost proti korozi. Díky tomu je možné použít hliníkové profilované plechy na dlouhodobé bázi bez drahého servisu a údržby, a to i v extrémních podmínkách.

3. Robustní: neuvěřitelná pevnost materiálu umožňuje vytvářet lehké, ale mimořádně stabilní konstrukce.

4. Výborná zpracovatelnost: flexibilita a snadná tvárnost zaručuje prakticky neomezený potenciál návrhu. Může být ve tvarován, svařován, šroubován a řezán v rámci dynamické 3D geometrie.

5. Jednoduchá technologie připojování: kromě nejběžnějších spojovacích metod používaných ve stavebnictví lze také použít svařování, šroubování a nýtování, zaklapávání. Tyto jednoduché metody zajišťují, že stavební komponenty mohou být spojeny rychle a bezpečně.

6. Recyklovatelný: hliníkové střešní a fasádní prvky lze obvykle snadno recyklovat a při recyklaci hliníku může být ušetřeno až 95 % energie ve srovnání s primární výrobou.

7. Ohromující estetika: k dispozici je široká škála povrchových úprav a barev, jako je např. eloxování nebo lakován. To zajišťuje, že vysoké estetické nároky ze strany architektů můžou být splněny a potenciální aplikace hliníku lze rozšířit ještě mnohem dál.

Objevte historii Kalzipu jako hliníkových střešních krytin a obkladových materiálů od prvního projektu až do dnešního dne.